VIEW PRESS RELEASE AS
PDF | DOC | TXT

35th ANNUAL CREATIVE ARTS & ENTERTAINMENT EMMY® AWARDS PRESENTED AT STAR-STUDDED GALA AT LINCOLN CENTER IN NEW YORK CITY

New York, NY – June 13, 2008 The 35th Annual Creative Arts & Entertainment Daytime Emmy® Awards were presented at a black-tie gala at Frederick P. Rose Hall, Home of Jazz at Lincoln Center in the Time-Warner’s Columbus Circle complex in New York City.  More than 1,000 performers, producers and craftspeople involved in daytime television, including drama, talk shows, children’s programs, game shows and lifestyle programs from both the East and West Coast congregated at a single ceremony to honor the winners.  

The star-studded cast of presenters included Alex Trebek (host of Jeopardy!), Jack Hanna (host of Jack Hanna's Into The Wild and Director Emeritus at the Columbus Zoo), Caroll Spinney (Oscar of Sesame Street), Kevin Clash (Elmo of Sesame Street), Bob McGrath (Sesame Street) Chris Knowings (Sesame Street), Christopher Lloyd (voice of “The Hacker” Cyberchase), Bindi Irwin (Bindi the Jungle Girl) Animal Planet, Jamie Durie (host of Victory Garden on PBS and recent gold medal winner at the Royal Horticultural Society), Ben Bailey (host of Cash Cab) Discovery, John Tartaglia (Johnny and the Sprites) on Disney Channel, Sandra Lee, (Creator and host of Semi Homemade Cooking with Sandra Lee), Food Network, Candi Milo, (voice of Dexter from Cartoon Network's Dexter's Laboratory and Astro Boy from Sony Pictures Television), Danica Lee, (voice of Ming-Ming Duckling on Nickelodeon), Todd English, (host of Food Trip with Todd English), Cathie Filian and Steve Piacenza, (co-hosts of Creative Juice and Witchcrafts on the DIY Network), Peter Ishkhans, (host of Peter Perfect on the Style Network), David Newell, (“Mr. Speedy Delivery” from Mr. Roger’s Neighborhood), Tom Silva and Roger Cook from This Old House and Ask This Old House.

Stars from drama shows included: David Canary (Adam and Stuart Chandler) and Brianne Moncreif (Colby Chandler and David’s onscreen daughter), All My Children; Robin Strasser (Dorian Lord) and Brittany Underwood (Langston Wilde) from One Life to Live;  Ellen Dolan (Margo Montgomery Hughes) and Colleen Zenk Pinter (Barbara Ryan) from As The World Turns; Kate Linder (Esther Valentine) from The Young and the Restless; Murray Bartlett
(Cyrus Foley) and Bonnie Dennison (Daisy LeMay) from Guiding Light.

Among the categories honored were: Game Show, Game Show Host: Directing in a Talk Show; Casting Director for a Drama Series; Art Direction/Set Decoration/Scenic Design; Writing in a Children’s Series; Costume Design/Styling; Multiple Camera Editing; Music Direction and Composition; Directing in a Children’s Series; Performer in Animation, Outstanding Children’s Series, and Outstanding Lifestyle Show.

Emmy® Awards in additional categories, primarily for performances and programs, will be awarded at the 35th Annual Daytime Entertainment Emmy Awards, telecast live on ABC from the Kodak Theatre in Hollywood on Friday, June 20 (8:00-10:00 PM, ET/PT).  This will mark the third time the Daytime Emmy Awards will be broadcast from Hollywood in the 35-year history of the Awards ceremonies. 

The 35th Annual Daytime Emmy® Awards is a presentation of the National Academy of Television Arts & Sciences in cooperation with the Academy of Television Arts & Sciences. Awards are presented to daytime television programs broadcast between the hours of 2:00 A.M. and 6:00 P.M. The eligibility period for all awards was January 1, 2007 through December 31, 2007.

The event was webcast live by TV Worldwide, the first web-based global Internet TV network.
The Daytime Creative Arts & Entertainment Emmy® Awards ceremony was sponsored by American Airlines, and Kmart.

            A breakdown of the Creative Arts & Entertainment Emmy® Awards by broadcast, cable and broadband entities as tabulated by the independent certified public accounting firm of Deloitte & Touche LLP is as follows:

           
ABC                                               10         NICK JR.                                                 2         
PBS                                               10         CW TELEVISION NETWORK              1
CBS                                               8            DISNEY CHANNEL                               1
SYNDICATED                               7            ESPN DESPORTES                             1
DISCOVERY KIDS                       3            I.AM CYCLOPS FORM                        1
FOOD NETWORK                        3            KABILLION                                           1
DISCOVERY CHANNEL              2            MTV                                                       1
KIDS WB!                                     2            NBC                                                        1    
NICKELODEON                           2                    
                                               
                                                           
 About the National Academy of Television Arts & Sciences

                The National Academy of Television Arts & Sciences (NATAS) is a professional service organization dedicated to the advancement of the arts and sciences of television and the promotion of creative leadership for artistic, educational and technical achievements within the television industry. It recognizes excellence in television with the coveted Emmy Award for News & Documentary, Sports, Daytime Entertainment, Daytime Creative Arts & Entertainment, Public & Community Service, Technology & Engineering, and Business & Financial Reporting.  Beginning in 2006, NATAS began recognizing programming produced for the Internet, cell phones, and portable media players with its new Broadband Emmy Award for Outstanding Achievement in Content for Broadband and Portable Delivery.  Excellence in Primetime programming and international programming is recognized by its affiliate, the Academy of Television Arts & Sciences.   Regional Emmys are given in 19 regions across the United States. Beyond awards, NATAS has extensive educational programs including National Student Television and its Student Award for Excellence for outstanding journalistic work by high school students, as well as scholarships, publications, and major activities for both industry professionals and the viewing public.  For more information, please visit the website at www.emmyonline.tv.

*****

Contact:    Paul Pillitteri             ppillitteri@emmyonline.tv                      212-484-9414

For photography of Emmy Awards ceremonies, go to www.bryan-brown.com
Marc Bryan-Brown      marc@bryan-brown.com                      917-744-0700            


Outstanding Children's Animated Program

CURIOUS GEORGE
PBS
ELLEN COCKRILL, EXECUTIVE PRODUCER
BRIAN GRAZER, EXECUTIVE PRODUCER
CAROL GREENWALD, EXECUTIVE PRODUCER
DAVID KIRSCHNER, EXECUTIVE PRODUCER
JON SHAPIRO, EXECUTIVE PRODUCER
RON HOWARD, EXECUTIVE PRODUCER
JACQUI DEEGAN, PRODUCER
PATTY JAUSORO, PRODUCER
PAUL HIGGINS, COORDINATING PRODUCER

 

Outstanding Special Class Animated Program

THE BACKYARDIGANS
NICK JR.
JANICE BURGESS, EXECUTIVE PRODUCER
ROBERT SCULL, EXECUTIVE PRODUCER
JONNY BELT, CO-EXECUTIVE PRODUCER
ELLEN MARTIN, SUPERVISING PRODUCER
SCOTT DYER, SUPERVISING PRODUCER
TRACEY DODOKIN, PRODUCER
PAM LEHN, PRODUCER
JENNIFER HILL, LINE PRODUCER

 

Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design

THE ELLEN DEGENERES SHOW
SYNDICATED
ANTON GOSS, PRODUCTION DESIGNER
ZEYA MAURER, PRODUCTION DESIGNER
JAY HEISERMAN, ART DIRECTOR
ROBERT LEE, SET DECORATOR
MICHAEL C. LEWIS, SET DECORATOR

Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design For A Drama Series

AS THE WORLD TURNS
CBS
PATRICK HOWE, PRODUCTION DESIGNER
TIM GOODMANSON, ART DIRECTOR
KAREN HLIPALA, SET DECORATOR
CATHERINE MCKENNEY, SET DECORATOR
DENNIS DONEGAN, SET DECORATOR
THE YOUNG AND THE RESTLESS
CBS
WILLIAM HULTSTROM, PRODUCTION DESIGNER
DAVID HOFFMANN, ART DIRECTOR
ANDREA JOEL, SET DECORATOR
JOE BEVACQUA, SET DECORATOR
FRED COOPER, SET DECORATOR

 

Outstanding Achievement for a Casting Director For A Drama Series

GENERAL HOSPITAL
ABC
MARK TESCHNER, CASTING DIRECTOR

 

Outstanding Achievement in Single Camera Photography (Film or Electronic)

DRAGONFLYTV
PBS
MICHAEL PHILLIPS, DIRECTOR OF PHOTOGRAPHY


Outstanding Achievement in Costume Design/Styling

RIO 2007 PAN AMERICAN GAMES OPENING CEREMONY
ESPN DESPORTES
ROSA MAGALHAES, COSTUME SUPERVISOR, COSTUME DESIGNER
DAVID PROFETA, COSTUME SUPERVISOR

 

Outstanding Achievement in Costume Design For A Drama Series

ONE LIFE TO LIVE
ABC
SUSAN GAMMIE, HEAD COSTUME DESIGNER
DAVID BROOKS, COSTUME DESIGNER
SALLY LESSER, COSTUME DESIGNER

 

Outstanding Directing In A Talk Show/Morning Program

THE ELLEN DEGENERES SHOW
SYNDICATED
BARRY GLAZER, DIRECTOR
MANNY RODRIGUEZ, DIRECTOR

 

Outstanding Directing In A Lifestyle Show

EVERYDAY ITALIAN
FOOD NETWORK
JULIET D'ANNIBALE, DIRECTOR


Outstanding Directing In A Children's Series

DESIGN SQUAD
PBS
DOROTHY DICKIE, DIRECTOR

 

Outstanding Directing In An Animated Program

JAKERS! THE ADVENTURES OF PIGGLEY WINKS
PBS
JEFF GORDON, DIRECTOR

 

Outstanding Special Class Directing

WALT DISNEY WORLD CHRISTMAS DAY PARADE 2007
ABC
RON DE MORAES, DIRECTOR

 

Outstanding Achievement in Single Camera Editing

DRAGONFLYTV
PBS
EZRA GOLD, SENIOR EDITOR
SCOTT SKAJA, EDITOR
STEVE FISCHER, EDITOR
BRAD KEELY, EDITOR
TODD GRABE, EDITOR


Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing

HANDS ON: AFTER KATRINA A GUIDING LIGHT SPECIAL PRESENTATION
CBS
HANNE ANDERSON, EDITOR

 

Outstanding Achievement in Multiple Camera Editing For A Drama Series

THE BOLD AND THE BEAUTIFUL
CBS
JONATHAN SMILOWITZ, EDITOR
JIM FRIESEN, EDITOR
BRIAN BAGWELL, EDITOR

 

Outstanding Achievement in Hairstyling

THE VIEW
ABC
LAVETTE SLATER, HAIRSTYLIST
BRYANT RENFROE, HAIRSTYLIST
JUDY MAR, HAIRSTYLIST

 

Outstanding Achievement in Hairstyling For A Drama Series

DAYS OF OUR LIVES
NBC
MARGIE PUGA, HAIRSTYLIST
MATTHEW HOLMAN, HAIRSTYLIST
GARRY ALLYN, HAIRSTYLIST
KIM SALVATORE, HAIRSTYLIST
MONICA SEBEDRA, HAIRSTYLIST


Outstanding Achievement in Lighting Direction

THE OPRAH WINFREY SHOW
SYNDICATED
TARA DENISE, LIGHTING DESIGNER
KATIE TROTTER, LIGHTING DIRECTOR
SEAN POST, LIGHTING DIRECTOR
SCOTT ZEMATIS, LIGHTING DIRECTOR

 

Outstanding Achievement in Lighting Direction For A Drama Series

ONE LIFE TO LIVE
ABC
SCOTT DEVITTE, LIGHTING DIRECTOR
ROBERT BESSOIR, LIGHTING DIRECTOR

 

Outstanding Achievement in Main Title Design

WORDWORLD
PBS
ROBERT VARGAS, TITLE DESIGNER
OLEXA HEWRYK, TITLE DESIGNER
KIM ARNDT, TITLE DESIGNER
DON MOODY, TITLE DESIGNER

 

Outstanding Achievement in Makeup

THE PRICE IS RIGHT
CBS
CAROL WOOD, MAKEUP ARTIST

 

Outstanding Achievement in Makeup For A Drama Series

AS THE WORLD TURNS
CBS
ELDO RAY ESTES, KEY MAKEUP ARTIST
KIMBERLY BRAISIN, MAKEUP ARTIST
STEPHANIE GLOVER-MCGEE, MAKEUP ARTIST
ANETTE LIAN-WILLIAMS, MAKEUP ARTIST

 

Outstanding Achievement in Music Direction And Composition

THE WONDER PETS!
NICK JR.
JEFFREY LESSER, MUSIC DIRECTOR
MICHAEL JOHN LACHIUSA, COMPOSER
BILLY LOPEZ, COMPOSER
MARTIN ERKSKINE, COMPOSER
J. WALTER HAWKES, COMPOSER
BOBBY LOPEZ, COMPOSER
LARRY HOCHMAN, COMPOSER

 

Outstanding Achievement in Music Direction And Composition For A Drama Series

GUIDING LIGHT
CBS
GARY DEINSTADT, MUSIC DIRECTOR , COMPOSER
BILLY BARBER, MUSIC DIRECTOR , COMPOSER
ROBYN CUTLER, SUPERVISING MUSIC DIRECTOR
BRIAN D. SIEWERT, COMPOSER
DANNY PELFREY, COMPOSER
CHIELI MINUCCI, COMPOSER
MARK STEPHEN ROSS, COMPOSER
KENNETH EBERHARD, COMPOSER
LINDA LAWLEY, COMPOSER
MICHELE VICE-MASLIN, COMPOSER
RON KOMIE, COMPOSER


Outstanding Original Song

ONE LIFE TO LIVE
ABC
Song Title:  Chemistry
LANCE HORNE, COMPOSER, LYRICIST
PAUL S. GLASS, LYRICIST

ONE LIFE TO LIVE
ABC
Song Title:   Little Starr
KEVIN BRIODY, COMPOSER, LYRICIST

 

Outstanding Original Song - Children's and Animation

FETCH! WITH RUFF RUFFMAN
PBS
Song Title:     FETCH! with Ruff Ruffman Theme Song
TERRY TOMPKINS, COMPOSER, LYRICIST
ROC GAGLIESE, COMPOSER
STEVE D'ANGELO, COMPOSER
GLEN BERGER, LYRICIST

 

Outstanding Performer In A Children's Series

BINDI THE JUNGLE GIRL
DISCOVERY KIDS
BINDI IRWIN, AS BINDI IRWIN

 

Outstanding Performer In An Animated Program

DISNEY'S THE EMPEROR'S NEW SCHOOL
DISNEY CHANNEL
EARTHA KITT, AS YZMA


Outstanding Game Show Host

JEOPARDY!
SYNDICATED
ALEX TREBEK, HOST

 

Outstanding Lifestyle Host

EVERYDAY ITALIAN
FOOD NETWORK
GIADA DE LAURENTIIS, HOST

 

Outstanding Game/Audience Participation Show

CASH CAB
DISCOVERY CHANNEL
ALLISON CORN, EXECUTIVE PRODUCER
MARY DONAHUE, EXECUTIVE PRODUCER
ANTONY TACKABERRY, EXECUTIVE PRODUCER
TOM COHEN, EXECUTIVE PRODUCER
CHRISTINA MILLER, SUPERVISING PRODUCER
STAN HSUE, SUPERVISING PRODUCER
BRIAN DEAN, COORDINATING PRODUCER
LOUISA ALLENDER, LINE PRODUCER
NICK O'GORMAN, PRODUCER
JESSE GREEN, PRODUCER
ANGI KUHN, PRODUCER
DORIS KLEIN, PRODUCER
TALIA PARKINSON, PRODUCER
CHRIS SGUEGLIA, DIRECTOR
JOHANNA LEE, WRITER
BRIAN GREENE, WRITER
ADAM MARKOWITZ, WRITER
MATT GOLDICH, WRITER
BRIAN HENDERSON, WRITER
ANDREW OSBORNE, WRITER


Outstanding Pre-School Children's Series

SESAME STREET
PBS
CAROL-LYNN PARENTE, EXECUTIVE PRODUCER
KEVIN CLASH, CO-EXECUTIVE PRODUCER
MELISSA DINO, PRODUCER
CRYSTAL WHALEY, PRODUCER
TIM CARTER, PRODUCER
APRIL CHADDERDON, LINE PRODUCER

 

Outstanding Children's Series

GREATEST INVENTIONS WITH BILL NYE
DISCOVERY CHANNEL
EDWARD DELEON, EXECUTIVE PRODUCER
JEAN TEICHROEW, EXECUTIVE PRODUCER
NANCY WALZOG, EXECUTIVE PRODUCER
KAREN CARLSON, SUPERVISING PRODUCER
JEFF GINSBERG, PRODUCER
ANDREW HYMAS, PRODUCER

JACK HANNA'S INTO THE WILD
SYNDICATED
JACK HANNA, EXECUTIVE PRODUCER
JIM RAPSAS, EXECUTIVE PRODUCER
GUY NICKERSON, EXECUTIVE PRODUCER
ELAINE PUGLIESE, SUPERVISING PRODUCER


Outstanding Morning Program

GOOD MORNING AMERICA
ABC
JIM MURPHY, SENIOR EXECUTIVE PRODUCER
TOM CIBROWSKI, EXECUTIVE PRODUCER
STUART SCHWARTZ, SENIOR BROADCAST PRODUCER
CHRIS VLASTO, SENIOR BROADCAST PRODUCER
MARGO BAUMGART, SENIOR BROADCAST PRODUCER
ANNA ROBERTSON, SENIOR PRODUCER
JAMES BOGDANOFF, SENIOR PRODUCER
MICHAEL CORN, SENIOR PRODUCER
ROBIN GRADISON, SENIOR PRODUCER
DENISE REHRIG, SENIOR PRODUCER
SANTINA LEUCI, SENIOR EDITORIAL PRODUCER
DIANE MASCIALE, EXECUTIVE EDITOR, SPECIAL COVERAGE
JANICE JOHNSTON, SUPERVISING PRODUCER
BILL CUNNINGHAM, COORDINATING PRODUCER
CAROLYN DURAND, COORDINATING PRODUCER
PATTY NEGER, COORDINATING PRODUCER
MORGAN ZALKIN, COORDINATING PRODUCER
KAREN LEO, COORDINATING PRODUCER
BRIAN O'KEEFE, COORDINATING PRODUCER
SETH FENTON, COORDINATING PRODUCER
KRISTIN SEBASTIAN, COORDINATING PRODUCER
MICHELLE MAJOR, PRODUCER
NICOLE KAZDIN, PRODUCER
CINDY SMITH, PRODUCER
ELIZABETH SINTAY, PRODUCER
MARY PFLUM, PRODUCER
LINDA OWENS, PRODUCER
CHRISTOPHER STRATHMANN, PRODUCER
KEVIN MCMILLEN, PRODUCER
THEA TRACHTENBERG, PRODUCER
ALLEN LEVINE, PRODUCER
MARIA COHEN, PRODUCER
CATHERINE BECKER, PRODUCER
MARGARET ARO, PRODUCER
SANDRA AIKEN, PRODUCER
GITIKA AHUJA, PRODUCER
ALBERTO ORSO, PRODUCER
KELLY HAGAN, PRODUCER
VANESSA WEBER, PRODUCER
BEN STEVENSON, PRODUCER
JAY SHAYLOR, PRODUCER
STEVE PETYERAK, PRODUCER
JOEL PARKS, PRODUCER
CARI STRASSBERG, PRODUCER
RICH MCHUGH, PRODUCER
DARCY BONFILS, PRODUCER
ELENA GENOVESE, PRODUCER
DIANE FORCEY, PRODUCER
SHEILA EVANS, PRODUCER
CARA LEMIEUX, PRODUCER
GARY WYNN, PRODUCER
ANNA WILD, PRODUCER
MIKE NOBLE, PRODUCER
JESSICA HOFFMAN, PRODUCER
ALEXA MIRANDA, DEPUTY EDITORIAL PRODUCER
MARK ROBERTSON, EDITORIAL PRODUCER
GERARD MCNIFF, METEOROLOGIST PRODUCER
KAREN RHEE, ENTERTAINMENT PRODUCER
PETER SCHLOSSBERG, OPERATIONS PRODUCER
STEVE MCINTIRE, OPERATIONS PRODUCER
NANCY KOHATSU, OPERATIONS PRODUCER
MELANIE LEFKOWITZ, OPERATIONS PRODUCER
FRANK COVINO, OPERATIONS PRODUCER
MIGUEL DEOLIVEIRA, OPERATIONS PRODUCER
ARTURO GONZALEZ, OPERATIONS PRODUCER
SARAH GOULD, OPERATIONS PRODUCER
YONATAN MINTZ, VIDEOTAPE OPERATIONS PRODUCER
MAUREEN WHITE, FIELD PRODUCER
SHEILA SITOMER, EXECUTIVE PRODUCER, PROGRAM DEVELOPMENT
SAM CHAMPION, ANCHOR
ROBIN ROBERTS, ANCHOR
CHRIS CUOMO, ANCHOR
DIANE SAWYER, ANCHOR

 

Outstanding Lifestyle Program

EVERYDAY ITALIAN
FOOD NETWORK
SARAH TEALE, EXECUTIVE PRODUCER
SIAN EDWARDS, EXECUTIVE PRODUCER
MARK DISSIN, EXECUTIVE PRODUCER
RAE UMSTED, SUPERVISING PRODUCER
JULIET D'ANNIBALE, CO-PRODUCER


Outstanding Special Class Series

MADE
MTV
DAVE SIRULNICK, EXECUTIVE PRODUCER
SUMMER STRAUCH, EXECUTIVE PRODUCER
TONY DIBARI, EXECUTIVE PRODUCER
BOB KUSBIT, EXECUTIVE PRODUCER
FRANCIS LYONS, EXECUTIVE PRODUCER
ZACHARY BEHR, SUPERVISING PRODUCER
JORDANA HOCHMAN, SUPERVISING PRODUCER
DONNA EDGE-RACHELL, SUPERVISING PRODUCER
RANDI GEWIRTZ, SUPERVISING PRODUCER
BRADLEY LEVIN, PRODUCER
STACEY ALTMAN, PRODUCER
DIANA LEWIS, PRODUCER
DAVID GRANT, PRODUCER
GENA KONSTANTINAKOS, PRODUCER
JORDANA STARR, PRODUCER
CHARLES DEHNE, PRODUCER

 

Outstanding Special Class Special

AMERICA'S INVISIBLE CHILDREN
CW TELEVISION NETWORK
DAVID MCKENZIE, EXECUTIVE PRODUCER, PRODUCER
PAUL SHARRATT, EXECUTIVE PRODUCER
JOHN ROSS, PRODUCER


Outstanding Achievement in Sound Editing - Live Action and Animation

THE BATMAN
KIDS WB
TOM SYSLO, SUPERVISING SOUND EDITOR
TIMOTHY BORQUEZ, MPSE, SUPERVISING SOUND EDITOR
TONY OROZCO, SOUND EDITOR
ERIK FOREMAN, SOUND EDITOR
ERIC FREEMAN, SOUND EDITOR
DOUG ANDORKA, SOUND EDITOR
KEITH DICKENS, SOUND EDITOR
MARK KEATTS, ADR EDITOR
MICHAEL GARCIA, DIALOGUE EDITOR
MARK KEEFER, DIALOGUE EDITOR

 

Outstanding Achievement in Live & Direct To Tape Sound Mixing

THE ELLEN DEGENERES SHOW
SYNDICATED
TERRY FOUNTAIN, PRODUCTION MIXER
DIRK SCIARROTTA, SOUND EFFECTS MIXER


Outstanding Achievement in Live & Direct To Tape Sound Mixing For A Drama Series

GUIDING LIGHT
CBS
CHARLIE JONES, PRODUCTION MIXER
ROBERT DREW PRIMROSE, PRODUCTION MIXER
STEVE WATSON, PRODUCTION MIXER
THOMAS INESON, POST-PRODUCTION MIXER
THOMAS BORNKAMP, POST-PRODUCTION MIXER
DOUG KENT, POST-PRODUCTION MIXER
ANDREW C. CAPUANO, BOOM OPERATOR
CHARLIE IACONO, BOOM OPERATOR
ANTHONY VALENTINO, BOOM OPERATOR
ANTHONY BUTCH INGLESE, BOOM OPERATOR
ERIC SHUTTLEWORTH, BOOM OPERATOR

 

Outstanding Achievement in Sound Mixing - Live Action and Animation

THE BATMAN
KIDS WB
ERIC FREEMAN, CAS, RE-RECORDING MIXER
TIMOTHY BORQUEZ, CAS, RE-RECORDING MIXER
DOUG ANDORKA, RE-RECORDING MIXER


Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control

THE OPRAH WINFREY SHOW
SYNDICATED
WADE BOBBITT, SENIOR VIDEO , VIDEO CONTROL
DANIEL STELLA, TECHNICAL DIRECTOR
ROBERTO RIOS, TECHNICAL DIRECTOR
MICHAEL FREHE, CAMERA OPERATOR
CLARK GRAY, CAMERA OPERATOR
JOHN DICKINSON, CAMERA OPERATOR
JOESEPH PAUSBACK, CAMERA OPERATOR
MICHAEL MAIER, CAMERA OPERATOR
TOMMIE SKINNER, CAMERA OPERATOR
PATRICK RONDOU, CAMERA OPERATOR
MARC CLAUSEN, CAMERA OPERATOR
RICHARD MORT, CAMERA OPERATOR
ROY OTAKE, VIDEO CONTROL

 

Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control For A Drama Series

ALL MY CHILDREN
ABC
MICHAEL V. POMARICO, TECHNICAL DIRECTOR
RICHARD WESTLEIN, ELECTRONIC CAMERA
TOM SHEPARD, ELECTRONIC CAMERA
WILLIAM TYNAN, ELECTRONIC CAMERA
GEORGE MONTANEZ, ELECTRONIC CAMERA
FRANK FORSYTH, ELECTRONIC CAMERA
ADAM KEITH, ELECTRONIC CAMERA
ROBERT AMBRICO, ELECTRONIC CAMERA
ERIC JOHNSON, ELECTRONIC CAMERA
YONEETE COMMARE, SENIOR VIDEO CONTROL


Outstanding Writing In A Children's Series

BETWEEN THE LIONS
PBS
NORMAN STILES, HEAD WRITER, WRITER
RAY MESSECAR, WRITER
PETER HIRSCH, WRITER
BRIAN MEEHL, WRITER
JENNIFER HAMBURG, WRITER
SARAH DURKEE, WRITER
LUIS SANTEIRO, WRITER
CHRISTOPHER CERF, WRITER
BETH KIRSCH, WRITER
FRED NEWMAN, WRITER
JUDITH STOIA, WRITER
CANDY KUGEL, WRITER

 

Outstanding Writing In Animation

PEEP AND THE BIG WIDE WORLD
DISCOVERY KIDS
KATHY WAUGH, HEAD WRITER
JOE FALLON, WRITER
GLEN BERGER, WRITER
PETER K. HIRSCH, WRITER
WORDGIRL
PBS
JACK FERRAIOLO, HEAD WRITER
PEGGY NICOLL, WRITER

 

Outstanding Special Class Writing

THE VIEW
ABC
CHRISTIAN MCKIERNAN, WRITER
JANETTE BARBER, WRITER
ANDREW SMITH, WRITER


New Approaches - Daytime Entertainment

YES WE CAN SONG
i.am cYclops Form
TERRENCE BUTLER, EDITOR
SCOTT SPANJICH, ASSOCIATE PRODUCER
WENDI MORRIS, ASSOCIATE PRODUCER
STEVE KOSKIE, ASSOCIATE PRODUCER
SARAH PANTERA, ASSOCIATE PRODUCER
SEAN LARKIN, ASSOCIATE PRODUCER
SHERI HOWELL, EXECUTIVE PRODUCER
PRISCILLA COHEN, EXECUTIVE PRODUCER
FRED GOLDRING, EXECUTIVE PRODUCER
JESSE DYLAN, DIRECTOR, EXECUTIVE PRODUCER
MICHAEL JURKOVAC, VIDEO PRODUCER, EXECUTIVE PRODUCER & CRE...
WILLIAM ADAMS, SONGPRODUCER, VIDEO PRODUCER & EXECUTIVE PRODUCER
CAROL COHEN, ASSOCIATE PRODUCER

New Approaches - Daytime Children's

I GOT A ROCKET
KABILLION
MARC GABIZON, EXECUTIVE PRODUCER
ROMY ROOLF, EXECUTIVE PRODUCER
JOSH FISHER, PRODUCER
ALLAN RENNAGEL, PRODUCER, KABILLION
ANTHONY GAUD, CREATIVE EXECUTIVE, KABILLION
KEITH GOODMAN, FLASH PROGRAMMER
THOM PORTER, DIRECTOR OF TECHNOLOGY
LESLIE SAIZ, DIRECTOR OF CREATIVE & ONLINE PRODUCTION
GLENN KIRKPATRICK, DIRECTOR
MIKE YOUNG, EXECUTIVE PRODUCER
JO BOAG, CREATIVE PRODUCER
BILL SCHULTZ, EXECUTIVE PRODUCER
BEN TOWNSEND, PRODUCER
CARY SILVER, PRODUCER
STEVAN LEVY, PRODUCER, KABILLION
LIZ YOUNG, EXECUTIVE PRODUCER
SUZANNE RYAN, EXECUTIVE PRODUCER,
SEBASTIAN DEBERTIN, EXECUTIVE PRODUCER
STUART CUNNINGHAM, LINE PRODUCER

Individual Achievement in Animation

EL TIGRE
NICKELODEON
SANDRA EQUIHUA, CHARACTER DESIGNER

WOW! WOW! WUBBZY
NICKELODEON
BOB BOYLE, PRODUCTION DESIGNER

GROWING UP CREEPY
DISCOVERY KIDS
PETER FERK, STORYBOARD ARTIST


                           35th ANNUAL DAYTIME EMMY AWARDS
                                                      NETWORK TOTALS
                                  ABC                                                                                  10
                                  PBS                                                                                  10
                                  CBS                                                                                  8
                                  Syndicated                                                                      7
                                  Discovery Kids                                                               3
                                  Food Network                                                                 3
                                  Discovery Channel                                                        2 
                                  Kids WB!                                                                         2 
                                  Nickelodeon                                                                   2
                                  Nick Jr.                                                                             2
                                  CW Television Network                                                1 
                                  Disney Channel                                                             1
                                  ESPN Desportes                                                           1
                                  i.am cYclops Form                                                        1
                                  Kabillion                                                                          1
                                  MTV                                                                                  1
                                  NBC                                                                                 1
                          
                          


                            35th ANNUAL DAYTIME EMMY AWARDS
                                                      MULTIPLE WINNERS

                                  One Life To Live                                                  4
                                  The Ellen DeGeneres Show                            3
                                  Everyday Italian                                                   3
                                  As the World Turns                                            2
                                  The Batman                                                        2
                                  DragonflyTV                                                        2
                                  Guiding Light                                                      2
                                  The Oprah Winfrey Show                                 2
                                  The View                                                             2